Köpö Racing TeamKöpö Racing Team

Takaisin Arkisto -sivulle

Vuoden 2012 kausikooste

Jesse Kauppinen / Saarijärven UA 
- Ajaa kaudella 2012 kartingia.

Jukka Kauppinen / Saarijärven UA 
- Ajaa kaudella 2012 kartingia.

Matias Kauppinen / Saarijärven UA (Opel Astra F GSi 16V)
- Ajaa kaudella 2012 ralleja ja rallisprintejä.

Markus Lehtonen / Karstulan UA 
- Ajaa kaudella 2012 jokamiesluokkaa.

Mikko Lehtonen / Karstulan UA 
- Ajaa kaudella 2012 jokamiesluokkaa.

Harry Lidström / Kemin UA (Opel Rallye Kadett 1900)
- Ajaa kaudella 2012 ralleja ja rallisprintejä Historic-luokassa.

Kalle Liimatainen / Konneveden MK/UA (Toyota Starlet)
- Ajaa kaudella 2012 rallin F-Cupin ja muita ralleja.

Sami Raatikainen / Saarijärven UA 
- Ajaa kaudella 2012 jokamiesluokkaa.

Hannu Roiha / Kemin UA (Ford Cortina GT)
- Ajaa kaudella 2012 rallisprintejä Historic-luokassa ja toimii kartanlukijana.

Pauliina Roiha / Kemin UA (Ford Cortina GT)
- Ajaa kaudella 2012 ralleja ja rallisprintejä Historic-luokassa.

Marjo Rouvinen / Saarijärven UA 
- Ajaa kaudella 2012 jokamiesluokkaa.

Esa Ruotsalainen / Saarijärven UA (Opel Astra F GSi 16V)
- Ajaa kaudella 2012 ralleja ja jokamiesluokkaa.

Mika Ruotsalainen / Karstulan UA 
- Ajaa kaudella 2012 jokamiesluokkaa.

Olli Rämänen / Saarijärven UA (Suzuki Ignis Sport)
- Ajaa kaudella 2012 ralleja ja rallisprintejä.

Sami Tuominen / Saarijärven UA (Ford Escort 1300 GT)
- Ajaa kaudella 2012 ralleja ja rallisprintejä.

Takaisin Arkisto -sivulle

Autourheilun kilpailukalenteri & Köpö Racing Teamin kuljettajien osallistumiset
  päivä kilpailu sarja paikkakunta osallistuvat kuljettajat
Tammikuu
  7 Jämsä Ralli RSJM Jämsä Kilpailu peruutettu
  14 Riihimäki-Ralli Yleisen SM-ralli Riihimäki Matias Kauppinen
Matias Kauppinen / Jonne Halttunen, Opel Astra F GSi 16V, Suomi Cup: luokka SC7 2.
  14 Uusikaupunki-Ralli Historic, Trophy Uusikaupunki Sami Tuominen
Sami Tuominen / Juha Karpiola, Ford Escort 1300 GT, Historic: luokka 7 1.
  21 Plus Katsastus Ralli F-Cup Raisio Matias Kauppinen, Kalle Liimatainen
Matias Kauppinen / Jonne Halttunen, Opel Astra F GSi 16V, F-Cup: yleinen 2. / luokka 2 1.
Kalle Liimatainen / Antero Saari, Toyota Starlet, F-Cup: yleinen 17. / luokka 1 8.
  22 Rallisprint Paltanen rallisprint Pieksämäki Olli Rämänen, Sami Tuominen
Olli Rämänen, Suzuki Ignis Sport, Junioreiden 30. / luokka 5 6.
Sami Tuominen, Ford Escort 1300 GT, Historic 2. / luokka 16 1.
  27-28 Arctic Lapland Rally Yleisen SM-ralli Rovaniemi  
  28 Villa Luotola Ralli pienoisralli Laukaa Kalle Liimatainen
Kalle Liimatainen / Kaarlo Kovanen, Toyota Starlet, yleiskilpailun 5. / luokka F6 2.
  29 Suonenjoki Sprint kansallinen Suonenjoki  
Helmikuu
  4 Orimattila Ralli RSJM Orimattila Esa Ruotsalainen, Olli Rämänen
Esa Ruotsalainen / Pekka Aho, Opel Astra F GSi 16V, RSJM: luokka 2 8.
Olli Rämänen / Mika Vuori, Suzuki Ignis Sport, luokka 12 / V1600 6.
  5 Toivakka SM- Rallisprint rallisprint Toivakka Olli Rämänen
Olli Rämänen, Suzuki Ignis Sport, Junioreiden 25. / luokka 5 5.
  11 Sonkajärvi-Ralli Historic, Trophy Sonkajärvi Sami Tuominen
Sami Tuominen / Juha Karpiola, Ford Escort 1300 GT, keskeytys (laturi EK 3)
  18 Pohjola-Ralli RSJM Oulu Esa Ruotsalainen
Esa Ruotsalainen / Pekka Aho, Opel Astra F GSi 16V, RSJM: luokka 2 5.
  18 Kangasniemi Ralli F-Cup Kangasniemi Matias Kauppinen, Kalle Liimatainen
Matias Kauppinen / Jonne Halttunen, Opel Astra F GSi 16V, keskeytys (vaihdelaatikko EK2)
Kalle Liimatainen / Antero Saari, Toyota Starlet, keskeytys (ulosajo EK 5)
  24-25 SM Vaakuna-Ralli Yleisen SM-ralli Mikkeli Matias Kauppinen
Matias Kauppinen / Jonne Halttunen, Opel Astra F GSi 16V, Suomi Cup: luokka SC7 1.
  25 Ranta-Kivi JM JM Saarijärvi  
Maaliskuu 
  3 ValUA Talviralli F-Cup Valkeala Matias Kauppinen, Kalle Liimatainen
Matias Kauppinen / Jonne Halttunen, Opel Astra F GSi 16V, keskeytys (sähkövika EK 4)
Kalle Liimatainen / Antero Saari, Toyota Starlet, F-Cup yleinen 19. / luokka 1 8.
  3 Hankiralli Historic, Trophy Helsinki Olli Rämänen, Sami Tuominen
Olli Rämänen / Mika Vuori, Suzuki Ignis Sport, luokka 22 1.
Sami Tuominen / Juha Karpiola, Ford Escort 1300 GT, Historic: luokka 7 1.
  10 Yhdessä Enemmän-messut messut Saarijärvi Köpö Racing Team
  11 Keuruun Rallisprint rallisprint Keuruu Olli Rämänen, Sami Tuominen
Olli Rämänen, Suzuki Ignis Sport, Yleinen 27. / luokka 16 4.
Sami Tuominen, Ford Escort 1300 GT, Historic 1. / luokka 14 1.
  24 Suopunkiralli ralli Rovaniemi  
Huhtikuu
  6 X Laakeripilkki   Saarijärvi Köpö Racing Team
  21-22 Kevätpäräys Karting Pori  
Toukokuu
  4-6 Asfalttikunkku JM Veteli Sami Raatikainen, Mika Ruotsalainen
Sami Raatikainen, Ford Sierra, evk-luokassa karsiutuminen toisessa keräilyerässä
Mika Ruotsalainen, Ford Escort, evk-luokassa karsiutuminen keräilyerässä, yleisessä luokassa karsiutuminen toisessa keräilyerässä
  5-6 Classic Motor Show näytttely Lahti Köpö Racing Team
  19 Black Rocket Ralli Ralli Hämeenlinna  
  19-20 Rotax Max Challenge Karting Kotka Jesse Kauppinen, Jukka Kauppinen
Jesse Kauppinen, Ninar Rotax, Rotax Max Challenge luokan aika-ajon 33. ja 30. / karsiutuminen finaaleista
Jukka Kauppinen, Ninar Rotax, Rotax Max Challenge luokan aika-ajon 42. ja 41. / karsiutuminen finaaleista
  20 Jäähdys JM JM Virrat  
  26 Ovisepät Ralli ralli Joutsa  
  26 Karstulan Teboil JM JM Karstula Mika Ruotsalainen, Olli Rämänen
Mika Ruotsalainen, Ford Escort, yleisessä luokassa karsiutuminen välierässä / evk-luokassa karsiutuminen keräilyerässä
Olli Rämänen, Ford Sierra, yleisessä ja evk-luokassa karsiutuminen keräilyerässä
Kesäkuu
  2-3 Historic Race rata Veteli  
  9 POPPankki SM-Ralli Yleisen SM-ralli Lapua Matias Kauppinen
Matias Kauppinen / Jonne Halttunen, Opel Astra F GSi 16V, Suomi Cup: luokka SC7 1.
  9-10 Rotax Max Challenge Karting Oulu Jesse Kauppinen, Jukka Kauppinen
Jesse Kauppinen, Ninar Rotax, Rotax Max Challenge luokan aika-ajon 13. ja 16. / finaalin 21. ja 10.
Jukka Kauppinen, Ninar Rotax, Rotax Max Challenge luokan aika-ajon 26. ja 20. / keskeytys finaaleissa
  9-10 Töysä Karting Karting Töysä  
  16 Nuutajärven Lasi-Ralli Historic, Trophy Urjala Esa Ruotsalainen, Sami Tuominen
Esa Ruotsalainen / Pekka Aho, Opel Astra F GSi 16V, RSJM: luokka 3 3.
Sami Tuominen / Juha Karpiola, Ford Escort 1300 GT, Historic: luokka 13 1.
Heinäkuu
  1 JM Paltanen JM Pieksämäki  
7 1000 Lakes Rally ralli Jyväskylä Olli Rämänen, Sami Tuominen
Olli Rämänen / Mika Vuori, Suzuki Ignis Sport, keskeytys (EK 3 ulosajo)
Sami Tuominen / Juha Karpiola, Ford Escort 1300 GT, Historic luokka 7 1.
  8 Iisalmi Rallisprint rallisprint Iisalmi  
  13-15 Poikkinaintiajot JM Pello  
  14 SM O.K. Auto-ralli Yleisen SM-ralli Kouvola Matias Kauppinen
Matias Kauppinen / Jonne Halttunen, Opel Astra F GSi 16V, keskeytys (EK 8 vetoakseli)
  14-15 Rotax Max Challenge Karting Lappeenranta Jesse Kauppinen, Jukka Kauppinen
Jesse Kauppinen, Ninar Rotax, Rotax Max Challenge luokan aika-ajon 24. ja 25. / finaalin 23. ja 21.
Jukka Kauppinen, Ninar Rotax, Rotax Max Challenge luokan aika-ajon 21. ja 22. / finaalin 18. ja 10.
  14

Karnevaali JM

JM Suonenjoki  
  14-15 Töysä Karting Karting Töysä  
  21 IX Laakeripyöräily   Saarijärvi Tapahtuma peruutettu
  28-29 Kardaanikunkku JM Lempäälä Sami Raatikainen
Sami Raatikainen, Ford Sierra, yleisessä luokassa karsiutuminen ensimmäisessä välierässä
  28-29 Vauhtiajot rata Seinäjoki  
Elokuu 
  2-4 Neste Oil Rally Finland MM-sarja Jyväskylä Matias Kauppinen
Matias Kauppinen / Jonne Halttunen, Subaru Impreza WRX STi, yleiskilpailun 24. luokka 3 3.
  10-11 Lahti Historic Rally Historic Lahti Sami Tuominen
Sami Tuominen / Juha Karpiola, Ford Escort 1300 GT, keskeytys (EK 4 nokka-akseli)
  11-12 Rotax Max Challenge Karting Joensuu Jesse Kauppinen, Jukka Kauppinen
Jesse Kauppinen, Ninar Rotax, Rotax Max Challenge luokan aika-ajon 12. ja 12. / finaalissa keskeytys. ja 8.
Jukka Kauppinen, Ninar Rotax, Rotax Max Challenge luokan aika-ajon 25. ja 24. / finaalin 22. ja keskeytys
  12 Ähtärin Ähellys JM Karstula Mika Ruotsalainen
Mika Ruotsalainen, Ford Escort, evk-luokassa karsiutuminen välierässä
  18 Merikievari SM-Ralli Yleisen SM-ralli Merikarvia Matias Kauppinen, Esa Ruotsalainen
Matias Kauppinen / Jonne Halttunen, Opel Astra F GSi 16V, Suomi Cup: luokka SC7 2.
Esa Ruotsalainen / Jyrki Kumpulainen, Opel Astra F GSi 16V, Suomi Cuo: luokka SC7 3.
  25 Jari-Pekka Ralli Historic Heinola Kalle Liimatainen, Sami Tuominen
Kalle Liimatainen / Antero Saari, Toyota Starlet, yleisen luokan 8.
Sami Tuominen / Juha Karpiola, Ford Escort 1300 GT, Historic luokka 7 1.
  25 Suonenjoki JM JM Suonenjoki
  25-26 LMM Karting Karting Laukaa Jesse Kauppinen, Jukka Kauppinen
Jesse Kauppinen, Ninar Yamaha, Yamaha-luokan aika-ajon x. / finaalin x.
Jukka Kauppinen, Ninar Yamaha, Yamaha-luokan aika-ajon x. / finaalin x.
Syyskuu 
  8 AutoGlym-Ralli F-Cup Nokia Kalle Liimatainen
Kalle Liimatainen / Antero Saari, Toyota Starlet, keskeytys (EK 2 ulosajo)
  8-9 EVK-Liiga JM Joensuu  
  8-9 Rotax Max Challenge Karting Kouvola Jesse Kauppinen, Jukka Kauppinen
Jesse Kauppinen, Ninar Rotax, Rotax Max Challenge luokan aika-ajon x. ja x. / finaalin x ja x
Jukka Kauppinen, Ninar Rotax, Rotax Max Challenge luokan aika-ajon x. ja x. / finaalin x. ja x
  15 Vallitien Vauhtiajot JM Karstula  
  15 Talotekniikka SM-ralli Yleisen SM-ralli, RSJM Kerava Matias Kauppinen, Esa Ruotsalainen
Matias Kauppinen / Jonne Halttunen, Opel Astra F GSi 16V, Suomi Cup: luokka SC7 1.
Esa Ruotsalainen / Jukka Ruotsalainen, Opel Astra F GSi 16V, RSJM luokka 3 1.
  22 Teijo Talot-ralli Historic, Trophy Perniö Sami Tuominen
Sami Tuominen / Juha Karpiola, Ford Escort 1300 GT, Historic luokka 7 1.
  22 Laihian Rallisprint rallisprint Laihia  
  29 Pohjanmaa Ralli F-Cup Seinäjoki Kalle Liimatainen
Kalle Liimatainen / Antero Saari, Toyota Starlet, F-Cup yleinen 16. / luokka 1 7.
Lokakuu 
  6 Lammi Ralli RSJM Lammi Esa Ruotsalainen
Esa Ruotsalainen / Pekka Aho, Opel Astra F GSi 16V, RSJM luokka 3 3.
  6 Kattasorasprint rallisprint Laukaa Kalle Liimatainen
Kalle Liimatainen, Toyota Starlet, Juniorit 4. / luokka 6 1.
  13 Tahko-Ralli F-Cup Nilsiä Kalle Liimatainen
Kalle Liimatainen / Antero Saari, Toyota Starlet, keskeytys (EK 3 moottori)
Marraskuu
  10 Pikkujoulut kauden päättäjäiset Jyväskylä Köpö Racing Team
Joulukuu
  24 Joulupukki   Korvatunturi  
 

Takaisin Arkisto -sivulle

Köpö Racing Team Ry:n hallituksen jäsenet                                        

Yhdistyksen hallitukseen valittiin vuodelle 2012 Jukka Kauppinen, Markus Lehtonen, Jami Ristiaho, Esa Ruotsalainen, Raimo Tuominen ja Ville Tuominen. Varajäseniä ovat Timo Kauppinen ja Mikko Lehtonen.

Puheenjohtajana toimii Markus Lehtonen, varapuheenjohtajana Raimo Tuominen, sihteerinä Ville Tuominen ja rahastonhoitajana Jami Ristiaho. Yhdistyksen toiminnantarkastajaksi valittiin Arto Rämänen ja varatoiminnantarkastajaksi Olli Rämänen.

Yhteistyökumppanit kaudella 2012

Ariterm Oy, Saarijärvi / www.ariterm.fi
- keskuslämmityskattiloiden valmistus ja myynti

Björk Motorsport Ky, Jyväskylä / www.bjorkmotorsport.com
- autourheilun kilpatarvikkeiden verkkokauppa

HR-Aviation Ky, Oulu
- lähetti- ja kuriiripalvelut

HR-Nordig Oy, Oulu
- lähetti- ja kuriiripalvelut

Jaru Oy, Saarijärvi / www.jaru.fi
- nosto- ja kuljetuspalvelut

Juhan Autohuolto Ky, Saarijärvi / www.juhanautohuolto.fi
- Volvo, Peugeot, Renault ja Mazda henkilöautojen huolto, kaikkien merkkien määräaikaishuolto, renkaat ja alumiinivanteet

Jyväs-Jää Oy, Jyväskylä / www.jyvas-jaa.fi
- jää- ja viileälaitteiden huolto

Jyväskylä Karting Center Oy, Jyväskylä / www.jklkarting.fi
- kartingia sisä- ja ulkoradoilla

Järvi-Suomen Lähivakuutusyhdistys, Saarijärvi / www.lahivakuutus.fi
- vakuutuspalvelut

Karstulan Öljy- ja Autotarvike Oy, Karstula / www.karstulanseutu.com/oljyjaautotarvike
- autotarvikkeet

Keski-Suomen Ratsastuskeskus Larjan Talli, Saarijärvi / www.keskisuomenratsastuskeskus.com
- ratsastuksenopetusta ja hevosleirejä

Kitera Oy, Saarijärvi / www.hovimokit.com
- hirvihuviloiden vuokraus Ylläksellä

Konehuolto Hannu Hoppula Oy, Saarijärvi / www.konehuoltohoppula.com
- raskaskonehuolto ja hydrauliikkatuotteet, pienkoneiden myynti, huolto ja varaosat

Kosken Varaosapojat Oy, Äänekoski
- autotarvikkeet

Kuljetus Asunta Oy, Saarijärvi / www.kuljetusasunta.com
- kuljetuspalvelut

K-S Lukkomestarit Oy, Jyväskylä / www.kslukkomestarit.fi
- lukot ja lukitusjärjestelmät

Lasi-Kalle Oy, Jyväskylä / www.lasi-kalle.fi
- lasien ja peilien asennukset

LVI-asennus ja huoltotyö Hokkanen, Laukaa
- LVI-työt

ME-Perustukset Oy, Jyväskylä / www.me-perustukset.fi
- talon perustukset 

Merenna Ay / Sami Kaikkonen, Karstula
- metallinkierrätys ja romunkeräys

Rakennusliike Jyväs-Seiska Oy, Jyväskylä / www.jyvas-seiska.com
- rakennusalan palvelut  

Saarijärven Autopalvelu Oy, Saarijärvi / www.fixus.fi / www.rantakivi.fi
- huoltoasemapalvelut, autotarvikkeet

Sisä-Suomen Moniasennus Tmi, Saarijärvi
- talojen remontti ja saneeraukset 

Syöte-Huvilat Oy, Saarijärvi / www.syotehuvilat.fi
- loma-asunnot

Taksi Arto Heinänen, Saarijärvi
- taksikuljetukset

Termex-Eriste Oy, Saarijärvi / www.termex.fi 
- puhallettava selluvilla

Tmi Kaivinkone ja jätevesijärjestelmätyöt H. Tollola, Saarijärvi
- kaivinkone- ja jätevesijärjestelmien työt

Turvallisuuspiste Suomi Oy, Jyväskylä / www.turvallisuuspiste.fi
- turvallisuuteen liittyvät hälytys-, kameravalvonta- sekä kulunvalvonta- ja työajanseurantajärjestelmät

Voiman Oy, Karstula
- sähkölinjojen asennukset ja huollot

Äänekosken ammatillisen koulutuksen kuntayhtymä / www.poke.fi
- ammatillinen koulutus 

Ääneseudun Sähköistys Oy
- sähkötyöt 

www.koporacing.com

© Copyright Köpö Racing Team Ry